Na Kaszubach

Szwajcaria Kaszubska to centrum Kaszub nie tylko pod względem geograficznym. To miejsce, które zapiera dech w piersiach pięknem swoich jezior, lasów, wsi i krajobrazów. Spędzony tu urlop czy weekend na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Stężyca to miejscowość, w której znajduje się oferowana przez nas kwatera. Sam dom opisany jest dokładnie w ofercie.

Sama Stężyca leży w środku Szwajcarii Kaszubskiej, co oznacza, że dookoła są jeziora (słynna Pętla Jezior Raduńskich) i wzgórza: Wieżyca, najwyższe wzniesienie na Kaszubach ma 329 m.n.p.m. (to najwyższe wzniesienie na Niżu Europejskim, czyli między Atlantykiem a Uralem). Zimą czynne są tu wyciągi narciarskie, stoki są sztucznie śnieżone i oświetlone do godz. 22.00 !

Co warto zobaczyć w Stężycy i jej okolicach:
- Wieżyca (o tym wyżej)
- Cmentarzysko Gotów, kręgi kamienne i kurhany, znajdujące się    pod Węsiorami,
- Skansen Kaszubski we Wdzydzach,
- Skansen w Klukach,
- Najdłuższa deska świata w Szymbarku wpisana do księgi rekordów Guinessa,
- wydmy ruchome w Łebie,
- Zabytkowy tartak drzewny,
- Muzeum Kaszubskie w Kartuzach,
- Ołtarz papieski w Sierakowicach z Pielgrzymki Ojca Świętego z 1999r.,
- Zamek krzyżacki z XV w. w Bytowie,
- Najstarsza w Europie elektrownia wodna w Soszycy,
- Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie,
- Skansen Parowozownia Kościerzyna znajdujący się w Kościerzynie, oferujący przejażdżki
- Ogród botaniczny w Gołubiu Kaszubskim,
- Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie,
- punkt widokowy na panoramę jezior: Brodno i Ostrzyckie: „Złota Góra” Brodnica oraz pomnik ku czci Partyzantów Kaszubskich walczących podczas II Wojny Światowej. Corocznie odbywa się tam również wielki festyn tzw.„Truskawkobranie” z licznymi atrakcjami (koncerty sław polskiej sceny muzycznej, jarmark, konkursy, folklor kaszubski, itp.),

Zupełny brak przemysłu w tym rejonie, mała gęstość zaludnienia, czyste jeziora oraz duże połacie lasów to nasz skarb. Dzięki temu Stężyca już z dawien dawna jest uznawana za jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości na Kaszubach.


Miejscowość jest idealną bazą wypadową do zwiedzania całego Pojezierza Pomorskiego: Trójmiasto, Kartuzy, Bytów, Lębork, Łeba czy Ustka. Jest też idealnym miejscem dla osób pragnących połączyć aktywny wypoczynek na łonie natury z poznawaniem historii